На попуст
405 ден. 365 ден.
8.990 ден. 7.000 ден.
295 ден. 236 ден.
465 ден. 325 ден.
455 ден. 319 ден.
Зелен чај (рефус 100 гр)

Зелен чај (рефус 100 гр)

Шифра на производот: бил078
Достапност: На залиха
85 ден. Без ДДВ: 81 ден.
Количина: Стави во кошничка


Зелениот чај е неверојатен извор на здравје. Тој е моќен антиоксиданс кој што треба да биде дел од секојдневната исхрана.

Користењето на зелениот чај датира од пред повеќе од 5000 години, а се смета дека потекнува од Кина. Во минатото се служел на различни свечености и церемонии, а бил употребуван и како средство за одржување на будноста и концентрацијата за време на медитација.

Зелениот чај, како и другите чаеви од растението Camellia sinensis, е богат извор на полифеноли. Тоа се моќни антиоксиданси кои ги уништуваат слободните радикали во телото. Еден од најстарите светски познати истражувачи за полезното дејство на зелениот чај, Џон Вајсбургер, тврди дека зелениот и црниот чај содржат 8-10 пати повеќе полифеноли, отколку овошјето и зеленчукот.

Освен антиоксиданси, зелениот чај содржи и витамин Ц, некои витамини од групата Б, цинк, магнезиум, калиум, манган и флуорид.

Постојано се појавуваат нови и нови докази за полезното дејство на зелениот чај врз здравјето, според кои тој:

  • Ја спречува појавата на рак
  • Заштитува од срцеви заболувања
  • Го подобрува имунитетот
  • Помага за намалување на „лошиот“ холестерол
  • Го заштитува црниот дроб
  • Спречува појавување на камен во бубрезите
  • Го подобрува денталното здравје.

Слободно може да се каже дека зелениот чај е еден од оние продукти кои не треба да ги прескокнувате. Не само што е чудотворен извор на здравје, туку е и идеален сојузник во борбата со килограмите.

Карактеристики на производот
Тип на производ чај
Пакување рефус
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Ајдучката трева (Аchillea millefolium) која многу добро е позната помеѓу треварите и луѓето кои..
50 ден.
Без ДДВ: 42 ден.
Мечкино грозје (Arctostaphylos uva-ursi) е едно од најпознатите растенија што се користат при воспал..
55 ден.
Без ДДВ: 47 ден.
Црвениот здравец (Geranium robertianum) е повеќегодишна билка со цвет во црвено-виолетова боја. Само..
190 ден.
Без ДДВ: 161 ден.
Здравецот (Geranium macrorrhizum) е повеќегодишна билка со пријатен мирис. Изобилува со танини и во ..
62 ден. 59 ден.
Без ДДВ: 50 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Волшебното семе од пискавица, познато и како Грчко семе е богато со протеини, минерали и витами..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.
Стопете ги килограмите брзо и ефикасно. Во услови на брз животен распоред тешко можеме да се прид..
120 ден.
Без ДДВ: 114 ден.
Дивото нане (Mentha arvensis) помага при многу заболувања. Чајот од Диво нане е корисен при главо..
55 ден.
Без ДДВ: 47 ден.
Питомото нане (Mentha × piperita) е една од најдобрите билки за лекување на болки во цревата и пречк..
55 ден.
Без ДДВ: 47 ден.
Семето од чиа (Salavia hispanica) e познато уште од времето на древните култури и било важен дел од ..
69 ден.
Без ДДВ: 66 ден.
Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини омега 3 и омега 6, кои ја разредуваат к..
9 ден.
Без ДДВ: 9 ден.