МАЧКИНА ШЕПА во прав (100 гр)

МАЧКИНА ШЕПА во прав (100 гр)

Производител/Дистрибутер: Билна аптека МАТИЈА
Шифра на производот: бил054
Достапност: На залиха
738 ден. Без ДДВ: 625 ден.
Количина: Стави во кошничка


Жбунесто растение кое се јавува во тропските џунгли на Централна и Јужна Америка а најмногу по текот на реката Амазон. Maчкината шепа била популаризирана од страна на германскиот природонаучник Артуро Брел, кој во 1926 година се преселува од Минхен во дождовните шуми на Перу. За првпат оваа билка ја аплицира за лекување на ревматични болки а подоцна им ја давал и на луѓе кај кои е дијагностициран рак на белите дробови. По половина година користење резултатите биле видливи.

Два најпознати видови на оваа билка се Uncaria guianensis, што се користи традиционално за лекување на рани, и Uncaria tomentosa која има бројни медицински намени и најчесто се наоѓа во исхраната. Мачкината шепа е богат извор на фитохемикалии, а содржи и 17 алкалоиди, танини, флавоноиди, стерол фракции и други соединенија.

Мачкина шепа се користи при:

  • Реума и артрит
  • Остеоартритис
  • ХПВ вирус
  • Хемороиди
  • Гастритис
  • Проблеми на жолчка и јетра
  • Имунитет
  • Херпес
  • Вирални инфекции.
Карактеристики на производот
Тип на производ суперхрана
Пакување 100 гр
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Кордицепс е род на печурки кој има околу 400 опишани видови. Сите тие се ендопаразитски (endopa..
1.064 ден.
Без ДДВ: 1.013 ден.
Ползечка билка (Centella asiatica) која расте во мочуришните делови на Азија, пред се во Индија, Шри..
738 ден.
Без ДДВ: 625 ден.
Познато дрво (Moringa oleifera) од тропските делови на Јужна Aфрика и Јужна Азија кое се користи со ..
520 ден.
Без ДДВ: 441 ден.
Сино-зелена алга во форма на спирала која е една од најстарите фотосинтетички форми на живот кои соз..
525 ден.
Без ДДВ: 500 ден.
Ашваганда (Индиски жен-шен) е една од престижните и витално важните билки во Ајурведската медицина к..
590 ден.
Без ДДВ: 500 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Волшебното семе од пискавица, познато и како Грчко семе е богато со протеини, минерали и витами..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.