АШВАГАНДА во прав (100 гр)

АШВАГАНДА во прав (100 гр)

Производител/Дистрибутер: Билна аптека МАТИЈА
Шифра на производот: бил052
Достапност: На залиха
590 ден. Без ДДВ: 500 ден.
Количина: Стави во кошничка


Ашваганда (Индиски жен-шен) е една од престижните и витално важните билки во Ајурведската медицина која старите хиндуси ја користеле уште пред 2000 години. Ашваганда е во суштина ниска грмушка со мали зелени цветови и портокалово-црвени плодови (поради што се нарекува зимска цреша) која води потекло од повеќе региони во Индија. Во превод од индиски оваа билка значи „мирис на коњ” притоа потенцирајки ја нејзината моќ која дава здравје и сила на организмот како онаа на младите коњи. 

Старите Хиндуси ја користеле ашвагандата како енергетик кој го подмладува организмот, за подобрување на менталното здравје и зголемување на физичката сила, репродуктивната способност, како и за зголемување на отпорноста на организмот кон настинки, грип и инфекции.

Лабораториските испитувања покажуваат дека хемиските компоненти кои се присутни во коренот на оваа билка припаѓаат во групата на антиоксиданси и алкалоиди од типот на витанин и витаферин, потоа масни киселини, аминокиселини, холин и различни видови на природни шеќери. Ашвагандата има антистресогено и адаптогено дејство – го подмладува и освежува организмот, делува како невротрансмитер кој ги подобрува конгитивните способности, како и функцијата на имунолошкиот, кадиоваскуларниот, нервниот, репродуктивниот и ендокриниот систем. Ашвагандата исто така има благ седативен ефект врз централниот нервен систем и делува како мускулен релаксант заради што се препорачува за намалување на ефектите на стресот, несоницата, анксиозноста и депресијата. 

Најчесто се употребува за подобрување на виталноста и општата здравствена состојба, особено кај лица кои се опоравуваат од тешки или хронични заболувања и помага во справувањето со болката кај артритисот и други коскени заболувања.

Повеќе студии за Ашвагандата покажуваат дека таа поволно делува врз некои бактериски инфекции предизвикани од Салмонела (разни труења со храна, дијареа и повраќање). Во Азија оваа билка многу често се се користи и за зголемување на либидото, третман на импотенција и зголемување на плодноста кај мажите. Таа исто така помага и во регулацијата на шеќерот во крвта и ја намалува желбата за слатки работи заради што се препорачува и кај дијабетичарите.

Карактеристики на производот
Тип на производ суперхрана
Пакување 100 гр
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Трифала e мешавина од три плода и тоа Амалаки (Emblica officinalis), Харитаки (Terminalia chebula) и..
620 ден.
Без ДДВ: 525 ден.
Mлада зелена пченица (Тriticum aestivum) обрана пред развивањето на зрната (плодовите на пченицата) ..
443 ден.
Без ДДВ: 375 ден.
Ползечка билка (Centella asiatica) која расте во мочуришните делови на Азија, пред се во Индија, Шри..
738 ден.
Без ДДВ: 625 ден.
Познато дрво (Moringa oleifera) од тропските делови на Јужна Aфрика и Јужна Азија кое се користи со ..
520 ден.
Без ДДВ: 441 ден.
Ашваганда (Индиски жен-шен) е една од престижните и витално важните билки во Ајурведската медицина к..
590 ден.
Без ДДВ: 500 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Мек, кремаст и неверојатен молив за усни со long lasting формула. Не се размачкува и не се разлев..
109 ден.
Без ДДВ: 92 ден.