Семе од чиа (рефус 100 гр)

Семе од чиа (рефус 100 гр)

Шифра на производот: бил023
Достапност: На залиха
69 ден. Без ДДВ: 66 ден.
Цена за 5 или поголема количина: 59 ден.
Количина: Стави во кошничка


Семето од чиа (Salavia hispanica) e познато уште од времето на древните култури и било важен дел од исхраната и значаен извор на енергија на Маите и Инките. Поради извонредните карактеристики на семето Маите го нарекле "Chia" што значи "Сила".

Семето од чиа е најбогатиот растителен извор на Омега-3 масни киселини ( дури 30%), Омега-6 масни киселини (10%), протеини и моќни антиоксиданси. Ова "супер семе" како што го нарекуваат нутриционистите е одличен извор на есенцијалните минерали ( фосфор, манган, калциум и цинк), a содржи и висок процент од диетални влакна.

Семето од чиа како дел од здравата исхрана може да помогне во поттикнување на имунитетниот и репродуктивниот систем, во спречување на појавата на кардиоваскуларни заболувања со намалување на нивото на холестеролот, триглицеридите и високиот крвен притисок. Семето од чиа може да помогне кај болни од дијабетис, да го искористуваат инсулинот поефикасно.

Конзумирањето на семе од чиа пред јадење го намалува апетитот, дава чувство на ситост и го покачува нивото на енергија. Затоа семето од чиа е толку популарно за губење на тежината. Вклучувањето на семе од чиа во исхраната, придонесува не само за Вашето физичко здравје, туку и за Вашето ментално здравје.

Карактеристики на производот
Тип на производ семе
Пакување рефус
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Куркумата е зачин која се добива од коренот на растението Curcuma longa кое содржи моќни а..
60 ден.
Без ДДВ: 57 ден.
Семето од коприва (Urtica dioica) е најдобро природно лековито средство за прочистување на крвта, со..
50 ден.
Без ДДВ: 42 ден.
Хељдата потекнува од централната Азија каде што се користела уште од 6000 година пред нова ера, а во..
25 ден.
Без ДДВ: 24 ден.
Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини омега 3 и омега 6, кои ја разредуваат к..
9 ден.
Без ДДВ: 9 ден.
Сончогледот е едно од првите одгледувани растенија во Америка. Индијанците од Мексико и Перу го одгл..
12 ден.
Без ДДВ: 11 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Волшебното семе од пискавица, познато и како Грчко семе е богато со протеини, минерали и витами..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.
Зелениот чај е неверојатен извор на здравје. Тој е моќен антиоксиданс кој што треба да биде дел..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.