Хељда (100 гр)

Хељда (100 гр)

Шифра на производот: бил072
Достапност: На залиха
25 ден. Без ДДВ: 24 ден.
Количина: Стави во кошничка


Хељдата потекнува од централната Азија каде што се користела уште од 6000 година пред нова ера, а во XV век Сарацените ја прошириле во Тибет, Кина, Јапонија и Европа. Хељдата е типично планинска билка со краток вегетациски период. Се одгледува во песочните и влажните подрачја и на надморска висина над 1000 метри.

Повеќекратно корисна билка која ги лечи болестите на дишните органи, хипертензијата, несоницата, глаукомот и многу други заболувања и е одлична храна за деца и возрасни.

Ова моќна билка е голем извор на витамини. Во себе содржи витамини Б1, Б2, Б3, Б5 и Б6, но и витамин П кој има важна улога при намалувањето на крвниот притисок. Тука се и олигоелеметите како што се магнезиум, железо, цинк, калциум, кои и даваат енергија на телото, посебно ако спортувате.

Хељда е богата со растворливи влакна кои предизвикуваат чувство на ситост, па се препорачува на оние луѓе кои сакаат да ја намалат телесната тежина или да ја сочуваат веќе постоечката телесна тежина. Од друга страна, тие исти влакна го редуцираат лошиот холестерол во крвта.

Одличен е сојузник во превенцијата на кардиоваскуларните болести, ја забрзува циркулацијата и спречува настанување на канцер. Важно е да се спомне дека антиоксидансите од хељда се отпорни на високите температури, па сите состојки кои се важни за Вашето тело ги содржи хељдата.

Карактеристики на производот
Тип на производ семе
Пакување 100 гр
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Семето од чиа (Salavia hispanica) e познато уште од времето на древните култури и било важен дел од ..
69 ден.
Без ДДВ: 66 ден.
Лененото семе е еден од најбогатите извори на масни киселини омега 3 и омега 6, кои ја разредуваат к..
9 ден.
Без ДДВ: 9 ден.
Сончогледот е едно од првите одгледувани растенија во Америка. Индијанците од Мексико и Перу го одгл..
12 ден.
Без ДДВ: 11 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Волшебното семе од пискавица, познато и како Грчко семе е богато со протеини, минерали и витами..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.