Масло од горчлива диња (50 мл)

Масло од горчлива диња (50 мл)

Производител/Дистрибутер: Shiffa Home
Шифра на производот: бил019
Достапност: На залиха
890 ден. Без ДДВ: 754 ден.
Количина: Стави во кошничка


Зеленчук кој е популарен во регионот на Средна и Јужна Азија, Jужна Америка, Океанија како и Северна Африка. Веќе е позната големата здравствена корист поврзана со конзумацијата на горчливата диња (Карела). Посебно е популарна помеѓу Јапонците од Окинава, кои се познати по долговечноста. Плодот од горчливата диња или потекнува од фамилија Cucurbitaceae, лат. име Momordica charantia, растение кое расте во тропски и субтропски подрачја. Се одгледува како храна и лек, и има широка примена. Растението расте како лоза со долги расцепкани листови и жолти цветови. Плодот изгледа како рапава тиква со издолжен облик која наликува на краставица.

Маслото од горчлива диња (Карела) се приготвува од плодот кој има посебно лековито дејство а може да се користи и во прехраната. Најновите истражувања посочуваат дека Карелата има значајно дејство за имунитетот а посебно делува на намалување на растот на туморот, бидејќи го пореметува метаболизмот на гликоза во клетките на ракот, односно ги изгладнува истите и ги остава без шеќер – погонското гориво без кои не можат да живеат. Антиканцерогеното дејство е видливо и кај ракот на дојката, простатата, дебелото црево, црниот дроб, желудникот, тумори на носот и грлото, како и кај леукемијата и неуробластомите. Најновите истражувања покажаа дека горката диња делува цитотоксично на ракот на панкреасот.

Се смета за силен антиоксиданс, антивиротик, антидијабетик, антидепресив, го нормализира хормонскиот статус (посебно кај жените) и многу повеќе.

Начин на употреба:
Се пијат 7 - 8 капки растворени во вода, сок или чај.

Карактеристики на производот
Тип на производ масло
Пакување 50 мл
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Се добива од оревот на плодот од дрвото Арган кое вирее само во Мароко и како ендемски вид е многу р..
590 ден.
Без ДДВ: 500 ден.
Најважната состојка во масло од камилица е α-бисабол кој ги дава антивоспалителните својства на ками..
550 ден.
Без ДДВ: 466 ден.
Најдоброто од сите масла. Најпознато е по релаксирачкиот ефект на телото, но одлично е и за кожата. ..
495 ден.
Без ДДВ: 420 ден.
Маслото од кантарион го спречува воспалението на ткивата и го помага брзото заздравување на раните и..
490 ден.
Без ДДВ: 415 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Мек, кремаст и неверојатен молив за усни со long lasting формула. Не се размачкува и не се разлев..
109 ден.
Без ДДВ: 92 ден.
Органски чај кој се користи при намален имунитет, стрес, намалена физичка способност, намален број н..
890 ден. 395 ден.
Без ДДВ: 335 ден.