Мечкино грозје (50 гр)

Мечкино грозје (50 гр)

Шифра на производот: бил080
Достапност: На залиха
55 ден. Без ДДВ: 47 ден.
Количина: Стави во кошничка


Мечкино грозје (Arctostaphylos uva-ursi) е едно од најпознатите растенија што се користат при воспаленија на мочните патишта. Тоа е зимзелена, многугодишна, разгранета грмушка, висока 20 до 50 см, која расте и кај нас на планински места со песоклива и каменлива почва. Нејзините лисја се карактеристични по тоа што се изразито дебели, кожести и имаат облик на лопатка, а при основата се стеснети. 

Во фитотерапијата се употребуваат лисјата, кои се собираат кога билката цвета - од мај до август. Најважното дејство на Мечкиното грозје е уроантисептичното (ги уништува патогените микроорганизми во уринарниот тракт). Лековитото дејство на оваа билка при воспаление на мочните органи се надополнува и со нејзиното диуретично дејство (го засилува излачувањето на урина). Значајно е да се напомене дека при употреба на чај од оваа билка урината треба да има базна реакција, а тоа ќе се постигне кога пред употребата на чајот ќе се испие 1 кафена лажица сода бикарбона. Активните состојки на оваа билка се арбутин и метил-арбутин, кои само во базна средина преминуваат во хидрохинони, кои се, пак, носители на антисептичкото дејство. Затоа пациентите се советуваат да избегнуваат внесување на кисела храна (кисело овошје) за време на терапијата со оваа билка.

Карактеристики на производот
Тип на производ чај
Пакување 50 гр
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Зелениот чај е неверојатен извор на здравје. Тој е моќен антиоксиданс кој што треба да биде дел..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.
Ајдучката трева (Аchillea millefolium) која многу добро е позната помеѓу треварите и луѓето кои..
50 ден.
Без ДДВ: 42 ден.
Коњското опавче (Equisetum arvense) е жилав и отпорен плевел кој расте на влажни места. Билката е ви..
54 ден.
Без ДДВ: 46 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Волшебното семе од пискавица, познато и како Грчко семе е богато со протеини, минерали и витами..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.