На попуст
405 ден. 365 ден.
8.990 ден. 7.000 ден.
295 ден. 236 ден.
465 ден. 325 ден.
455 ден. 319 ден.
Ајдаучка трева (50 гр)

Ајдаучка трева (50 гр)

Шифра на производот: бил079
Достапност: На залиха
50 ден. Без ДДВ: 42 ден.
Количина: Стави во кошничка


Ајдучката трева (Аchillea millefoliumкоја многу добро е позната помеѓу треварите и луѓето кои се занимаваат со алтернативен начин на лекување, е тревка која има огромно позитивно дејство врз здравјето на луѓето.

Поради големото количество горчливи материи и етерично масло, ајдучката трева се вбројуваа во горчливите лекови. Се користи во облик на чај за подобрување на апетитот, при желудочни тегоби, надуеност и тешко варење. Надворешно ајдучката трева се употребува слично како камилицата, за испирање, како купка и за облоги. Поради огромното присуство на витамин Ц се дава при крвавење и хемороиди.

Консумирањето на чај од ајдучка трева помага за: јакнење на крвта и органите за варење, лечење на црниот дроб, панкреасот, слезината, жолчката, навалата на крв во главата, грчеви, грозница, тахикардија, болки во коските и грбот, нередовна менструација, крвави и затворени хемороиди, несоница, разни исипи и чирови. Успешно се покажало и надворешното дејство од овој чај при лечење на испукани раце, рани на брадавиците на мајките што ги дојат своите деца и лечење на псоријаза. При псоријаза, покрај облоги, мора да се спроведе и чистење на крвта. Оваа билка се употребува и при ангина пекторис како чај. Кај нервно заболени лица се препорачува почесто миење на телото со разладен чај од ајдучка трева и тоа наутро и навечер. Топлите купки кои се мешавина од  ајдучка трева и камилица ги ублажуваат нервните болки. Ајдучката трева ги намалува и тегобите при гихт и ревматизам. Поволно дејствува при лекување на шеќерна болест, особено доколку е во почетен стадиум. Корисна е и при прекумерно крвавење. Ајдучката трева спаѓа во оние лековити средства кои со својот горчлив вкус дејствуваат на слузницата на желудникот, па така го поттикнуваат лачењето на желудечниот сок, а со тоа го поттикнуваат и апетитот. Поволно дејствува при ресорпција на храната. Калиумот кој го има во тревката ја потпомага работата на бубрезите и крвотокот, па така посредно дејствува на работата на срцето, а успешно се користи и кај третирањето на женските болести.

Карактеристики на производот
Тип на производ чај
Пакување 50 гр
Нема коментари или мислења за овој производ

Напишете коментар или дајте оценка

Вашето име:


Вашиот коментар: Забелешка: HTML не е дозволен!

Оценка: Лош           Одличен

Внесете го кодот за верификација во полето:Мацина трева (Marrubium vulgare) позната и под името Очајница отсекогаш се користела за лекување на ..
130 ден.
Без ДДВ: 110 ден.
Зелениот чај е неверојатен извор на здравје. Тој е моќен антиоксиданс кој што треба да биде дел..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.
Мечкино грозје (Arctostaphylos uva-ursi) е едно од најпознатите растенија што се користат при воспал..
55 ден.
Без ДДВ: 47 ден.
Црвениот здравец (Geranium robertianum) е повеќегодишна билка со цвет во црвено-виолетова боја. Само..
190 ден.
Без ДДВ: 161 ден.
Здравецот (Geranium macrorrhizum) е повеќегодишна билка со пријатен мирис. Изобилува со танини и во ..
62 ден. 59 ден.
Без ДДВ: 50 ден.
Висококвалитетна маска против воздушно загадување со променлив филтер од активен карбонски материјал..
1.450 ден. 595 ден.
Без ДДВ: 504 ден.
Професионална боја за природна и фарбана коса. Збогатена е со Алое Вера и масло од Магнолија. 100..
115 ден.
Без ДДВ: 98 ден.
Маслото од семки од грејпфрут е природен антибиотик и антиоксиданс, чија основна состојка биофлавоно..
1.148 ден.
Без ДДВ: 1.093 ден.
1 оценка
Волшебното семе од пискавица, познато и како Грчко семе е богато со протеини, минерали и витами..
85 ден.
Без ДДВ: 81 ден.